בדיקות בכניסה לבתי הספר ופרידה מהקפסולות: המתווה המתגבש לחזרה ללימודים

בצל העלייה בתחלואה, במשרדי הבריאות והחינוך מקיימים דיונים על מתווה לפתיחת שנת הלימודים לקראת הצגתו בקבינט הקורונה. על הפרק צמצום נוהלי הבידוד לצד בדיקות בתדירות שטרם הוסכמה. במקביל בשלטון המקומי הציגו מתווה משלהם לפתיחת שנת הלימודים
לקראת ישיבת קבינט הקורונה, בימים אלה מתקיימים דיונים אינטנסיביים בין אנשי משרד החינוך למשרד הבריאות כדי להגיע להסכמות על מתווה לפתיחת שנת הלימודים תשפ"ב. ראש הממשלה נפתלי בנט כבר הצהיר הבוקר (שני) כי מטרתה המרכזית של הממשלה היא להוביל לפתיחה חלקה של שנת הלימודים חרף העלייה בתחלואה, ואילו שרת החינוך יפעת שאשא-ביטון מתמקדת בהפקת לקחים משנת הלימודים הקודמת, שהתקיימה ברובה מרחוק, כדי שזו הקרובה תיפתח באופן מלא. על בסיס הדיונים המתקיימים בימים אלה, מסתמן כי במתווה שתציג שאשא-ביטון לשרי הקבינט יכללו בדיקות קורונה מהירות בכניסה לבתי הספר והגנים בתדירות שתוגדר על ידי משרד הבריאות. בנוסף על כך, במקרה של הדבקה בקורונה, רק התלמיד המאומת ייכנס לבידוד, בעוד התלמידים שהיו בקרבתו יצטרכו לעשות בדיקות ואם יימצאו שליליים – יוכלו לחזור לשגרת הלימודים. זאת, בשונה ממה שהונהג בשנת הלימודים הקודמת – במהלכה כיתה שלמה הייתה נכנסת לבידוד.
תדירות הבדיקות המהירות במוסדות החינוך עדיין נידונה עם אנשי משרד החינוך והיא תהיה תלויה כנראה גם ברמת התחלואה, כלומר בצבע הרשות. בהנחה שכל בדיקה תעלה עשרות שקלים והבדיקות יבוצעו פעם בשבוע בכל מוסד חינוכי, עלות המבצע עשויה להגיע למאות מיליוני שקלים בחודש. מדובר בעלות לא זניחה, אך התועלת למשק מהמהלך צפויה להיות משמעותית. מתווה שכזה יקטין דרמטית את הצורך בבידוד התלמידים ובכך גם של הוריהם בעיקר בשכבות הנמוכות, שכן במשפחות עם ילדים בגילי בתי ספר יסודיים וגני ילדים ההורים נאלצים לוותר על ימי עבודה כדי להישאר עם הילדים בבית.בעניין הבדיקות המהירות יש תמימות דעים בין שני המשרדים כי מדובר במהלך יעיל. לצד זאת, ביצוע בדיקות קורונה עבור קטינים נדרשת הסכמת הורים – דבר שעלול לסרבל את המהלך.
המתווה אותו שאשא ביטון תנסה לקדם לא כולל קפסולות, משום שהן לא הוכיחו את עצמן בשנת הלימודים הקודמת – התלמידים התערבבו בהפסקות, בצהרונים ומחוץ לשעות הלימודים. עם זאת, מסתמן כי משרד הבריאות בכל זאת יתעקש על כך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *