איראן: ישראל אחראית לחבלה בנתנז, זיהינו את האדם שפגע במתקן

זריף הצטרף לדיווחים על מעורבות ישראלית בהפסקת החשמל במתקן, ואיים להגיב בהאצת הפעילות הגרעינית. "הציונים רוצים לנקום על ההתקדמות שלנו להסרת הסנקציות", טען. גורמי מודיעין במזרח התיכון: פיצוצי משנה התרחשו במתחם התת-קרקעי בעקבות הפעולה
שר החוץ של איראן מוחמד ג'וואד זריף האשים היום (שני) את ישראל באחריות לחבלה במתקן הגרעין בנתנז, ואיים בנקמה. בטלוויזיה הרשמית במדינה ציטטו את זריף אומר כי התגובה תבוא דרך האצת פרויקט הגרעין. לפי סוכנות הידיעות נור, טהראן זיהתה חשוד בפגיעה. "הציונים רוצים לנקום על ההתקדמות שלנו בדרך להסרת הסנקציות", טען שר החוץ. "הם הצהירו בפומבי שלא ירשו זאת. אבל אנחנו נגבה את הנקמה שלנו מהציונים". דובר משרד החוץ האיראני סעיד חטיב-זאדה כינה את התקרית "פשע נגד האנושות", וטען שהצנטריפוגות שנפגעו הן מהדור הראשון ויוחלפו בחדשות. לדבריו, הנקמה של איראן על "הטרור הגרעיני" תהיה בזמן הנכון ובמקום הנכון.
בדיווח בסוכנות הידיעות נור, צוטטו גורמי מודיעין שטוענים כי "האדם זוהה". לדבריהם, "אנחנו נוקטים צעדים הכרחיים כדי לעצור את האדם שגרם להפסקת החשמל באחד ההיכלים של האתר בנתנז". עד כה, איראן טרם ציינה במפורש את שמה של ישראל כאחראית למבצע. ראש סוכנות הגרעין של איראן, עלי אכבר סלאחי, אמר כי התקלה היא פעולת טרור, והוסיף כי איראן שומרת לעצמה את הזכות להגיב, מבלי לציין מי עומד מאחורי התקלה או מה בדיוק גרם לה. דובר ועדת האנרגיה בפרלמנט של איראן אמר כי התקרית "חשודה מאוד". חבר הפרלמנט, מאלק שרעיתי ניסר, כתב בטוויטר כי ייתכן שהייתה זאת פעולת "חבלה והסתננות". הוא הוסיף כי המחוקקים מנסים להשיג מידע על התקרית.
גורמי מודיעין במזרח התיכון אמרו לוואלה! כי הפסקת החשמל גרמה לפיצוצי משנה עזים במתחם התת-קרקעי במתקן, ושריפות פרצו בעקבותיהם. לדבריהם, העשרת האורניום בנתנז נעצרה לחלוטין ומוגדרת כהישג גדול מאוד, ונזק אדיר נגרם לתהליך הגרעין. הם הוסיפו כי התוצאה היא שלאיראן אין קלפי מיקוח מול ארצות הברית בשיחות על הסכם הגרעין. בדיווח בניו יורק טיימס, גורמי מודיעין תיארו מבצע ישראלי חשאי, ואמרו כי הנזק במתקן נוצר על ידי פיצוץ גדול מכוון, שהחריב לחלוטין את המערכת העצמאית והמאובטחת המספקת חשמל לצנטריפוגות להעשרת האורניום. עוד נמסר כי הפיצוץ פגע באופן מהותי ביכולת האיראנית להעשיר אורניום, וכי ייתכן שייקח למדינה כתשעה חודשים לשחזר את התפוקה בנתנז.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *