חברת פייזר מדווחת: "לפי תוצאות ראשוניות, החיסון שלנו נגד קורונה יעיל ב-90 אחוזים"

הנתונים החדשים התבססו על בחינה של 94 מקרים של אנשים שחלו בקורונה ולקחו חלק בניסוי הקליני של החברה • יותר מ-10% מההדבקות התרחשו במטופלים שקיבלו את החיסון • מנגד, יותר מ-90% מהאנשים שחלו קיבלו מנת דמה • הנשיא טראמפ בירך • הבורסות בעולם רשמו עליות
בשורה חיובית במאבק בקורונה: חברת התרופות האמריקנית פייזר הודיעה היום (שני) כי מהסתכלות מוקדמת בנתונים שנאספו עולה כי החיסון שפיתחה החברה נגד נגיף הקורונה יעיל בכ-90% מהמקרים – נתון שגבוה משמעותית מכפי שציפו. למשמע הבשורה, הנשיא טראמפ בירך בטוויטר והבורסות ברחבי העולם הגיבו בעליות שערים. נתוני הביניים האחרונים שפרסמה החברה מבוססים על 94 מקרים מאומתים של הידבקות בקורונה, מקרב יותר מ-43 אלף המתנדבים שקיבלו שתי מנות חיסון או מנות פלצבו (מנות הדמה). נמצא כי בפחות מ-10% ממקרי ההדבקות התרחשו במטופלים שקיבלו את החיסון. מנגד, יותר מ-90% מהאנשים שחלו היו אנשים שקיבלו את הפלצבו.
בנוסף, בחברת פייזר עידכנו כי החיסון סיפק הגנה במשך 28 ימים לאחר קבלת המנה הראשונה שלו ולמשך שבעה ימים לאחר קבלת המנה השנייה. המטרה הסופית של הניסוי לפי פייזר היא להגיע ל-164 מקרי הדבקה מאומתים בווירוס הקורונה בקרב קבוצת המדגם של המשתתפים בניסוי.
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בירך על הבשורה החיובית שהגיעה מצידה של חברת התרופות וצייץ בטוויטר: "שוק המניות עולה בגדול. החיסונים מגיעים בקרוב. דווח על אפקטיביות של 90%. חדשות מעולות!". חברת פייזר ושותפתה הגרמנית BioNTech SE, הן שתי יצרניות התרופות הראשונות שפרסמו נתונים מוצלחים מניסוי קליני בקנה מידה גדול. כאמור, בסמוך לפרסום הנתונים, בבבורסות בארץ ובעולם נרשמו עליות שערים. הבורסה לניירות ערך הגיבה בעליות שערים חדות לדיווחים על הצלחת החיסון של פייזר – מדד ת"א 35 עלה ב-4.5% כך גם ת"א 125. מנגד, מניית תוכנת הוידאו הפופולארית "זום" מתרסקת במסחר המוקדם בלמעלה מ-15%. כזכור, לפני פחות מחודש, ולאחר שחברת פייזר כבר הודיעה כי תגיש בחודש נובמבר את כל המידע מסבבי הניסויים לחיסון לקורונה, פרסמה החברה תיעוד ראשון של שרשרת הייצור של החברה בבלגיה.
לטענתם של גורמים בחברה, הניסויים הקליניים שעורכת החברה בחודשים האחרונים הוגדרו כהצלחה והם מוגדרים כבטוחים מבחינה בריאותית. במקביל, התקווה בענקית התרופות היא להצליח לייצר כ-100 מיליון מנות חיסון עד לסוף השנה האזרחית, ועוד 1.3 מיליארד בשנת 2021, ולפי התוכנית – כל אדם יקבל שתי מנות חיסון.

כתיבת תגובה