במאבק בין סין לשאר העולם, יותר ויותר ממשלות חוששות ש"טיקטוק" היא פצצה מתקתקת

האפליקציה הפופולרית צברה תאוצה אדירה בחודשים האחרונים, אך מדינות שונות חוששות כי היא אוספת נתונים רגישים על משתמשים – שעשויים לשמש את ממשלת סין. בשל כך, הן שוקלות לחסום אותה לחלוטין, בעוד בטיקטוק מכחישים את הטענות. אומת הסטארט-אפ עדיין יושבת על הגדר
מלחמת סחר, חשש מריגול ואיסוף נתונים על משתמשים מעמידים את אפליצקיית טיקטוק בעין הסערה. הפלטפורמה החברתית הסינית צברה תאוצה אדירה בחודשים האחרונים, והיא אחראית על לא מעט אתגרים מפוקפקים שאף גבו חיי אדם, והובילו לפציעות של בני אדם בישראל ובעולם. אולם מדינות וחברות שונות מודאגות ממנה גם בשל שלל סיבות אחרות.
טיקטוק נמצאת בבעלות חברה סינית בשם "ByteDance", מהסטארט-אפים בעלי השווי הגדול ביותר בעולם. האפליקציה הורדה מעל ל-165 מיליון פעמים בארצות הברית, ובסך הכל נרשמו שתי מיליארד הורדות ברחבי העולם. אך עם קצב הגדילה המטאורי, נראה כי כעת גם ממשלות שמו את עיניהן לכיוון הפלטפורמה, מחשש שמדובר בסיכון בטחוני.
הפלטפורמה אוספת מידע רב על המשתמשים ושולחת אותו לשרתי החברה. לאחרונה אף דווח כי האפליקציה אוספת את כל המידע שהמשתמש העתיק באמצעות פעולת העתק-הדבק. על פניו, לא מדובר בסיכון ביטחוני – שכן זו בסך הכל פלטפורמה חברתית. אך בנוסף לתמונות ולסרטונים נצבר גם מידע רגיש יותר כמו כתובות מיילים, מיקומים פיזיים וסיסמאות. החשש הוא שהמידע שטיקטוק אוספת על המשתמשים ישמש את סין בהיבטים רבים. יש מי שסבור שבעתיד טיקטוק אף תפעיל כלים לזיהוי פנים שישמש את שלטונות סין. עם זאת, יצוין כי נכון למועד כתיבת שורות אלו, לא נמצא כי טיקטוק מהווה סכנה מיידית לביטחון משתמשיה. כך, ממשלת הודו הודיעה בתחילת החודש על חסימה של 59 אפליקציות סיניות, ביניהן גם "טיקטוק". החסימה נובעת בעקבות חשש ביטחוני, וניסיון "להחזיר" לסין במאבק שמנהלת הודו מול המעצמה. במקביל לחסימה הזמנית, ממשלת הודו העבירה רשמית לאפליקציה מסמך הכולל 79 שאלות, עליו היא מתבקשת לענות עליו בתוך שלושה שבועות, אחרת החסימה תהפוך לקבועה.
אך הודו אינה היחידה. גם ארצות הברית שוקלת לאסור על השימוש באפליקציה. הרפובליקנים והדמוקרטים בארצות הברית הסכימו בצעד חריג כי מדובר באפליקציה מסוכנת, ופיטר נברו, יועץ בבית הלבן לסחר, פרסם נתונים שמהם עולה לכאורה כי המידע שנאסף מועבר לשרתים בסין, "הישר לממשלת סין ולמפלגה הקומוניסטיות שיכולות לגנוב את המידע". ב"טיקטוק" הכחישו את הטענות הללו, וטענו כי המידע של משתמשי ארצות הברית נשאר בתוך המדינה, עם גיבוי בסינגפור. במקביל, הבנק האמריקני "Wells Fargo" ביקש גם הוא מעובדיו בשבוע שעבר שיסירו את האפליקציה מחשש לסיכון פרטיות העובדים, וגם חברת "אמזון" הודיעה לעובדיה כי עליהם למחוק את אפליקציית "טיקטוק", אם כי אחר כך התנצלה שמדובר ב"טעות".
כעת מסתמן כי ממשלות נוספות גם טורקיה, דנמרק, אוסטרליה הונג קונג ובריטניה בוחנות את המהלך, החצי ביטחוני-חצי כלכלי. הנזק הכלכלי המצטבר יכול להגיע למיליארדי דולרים, ובשעה שטראמפ מהדק את החבל נגד "וואווי" וחברת הסלולר הסינית השנייה ZTE, נראה כי "טיקטוק" היא הבאה בתור. מטבע הדברים, יש גם מי שירוויח מכך.

כתיבת תגובה